[Energy Drinki] czyli moje Hobby

Wasze przemyślenia,opinie na każdy temat.

Moderatorzy: Czolg, zimss, Saillupus, Wiecko, pilot

Awatar użytkownika
CORN
Forumowicz
Posty: 2485
Rejestracja: 24-01-2010, 10:48
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: Mężczyzna
Kontaktowanie:
Status: Offline

[Energy Drinki] czyli moje Hobby

Postautor: CORN » 16-12-2012, 23:02

Postanowiłem zebrać się i pokazać jedno z moich hobby jakim jest degustacja (ocena smaku, zapachu, składu) napojów energetycznych.
Zajmuję się tym od około 10 lat kiedy to na rynku pojawił się pierwszy tego typu Stwór czyli "Red Bull" :)

Ci co znają mnie nieco bardziej wiedzą o tym nietypowym zainteresowaniu i nieżadko przywozili mi do kolekcji różne cuda z zagranicy których u nas nie da się kupić. Stąd udało mi się uzbierać około 185 puszek różnych energetyków z Polski, Niemiec, Austrii...

Dla pewnej części społeczeństwa te napoje niczym się nie różnią, smakują i pachną tak samo.... Oczywiście to wielka nieprawda :) Producentów jest wielu, nawet bardzo wielu, każdy stosuje pewien wzorzec jak jednakowa ilość kofeiny około 32mg/100 ml czy 400 mg tauryny. W każdym również często jest przekroczona dzienna dawka jaką potrzebuje człowiek na witaminy z grupy B (B6, B12).
Więc gdzie pojawiają się te różnice? W różnego rodzaju słodzikach, ekstraktach, aromatach, nie mówię tu o energetykach typowo smakowych typu "mojito" czy "cola"

Od początku energetyki zafascynowały mnie swoim innym smakiem i zapachem, picie 3 - 4 dziennie nie należało do żadkości, przez spory czas uzależniłem się wręcz od tego bardzo szkodliwego specyfiku.
Niszczy on brutalnie wątrobę, serce, niekorzystnie wpływa na mózg i przede wszystkim sprawia, że im więcej pijemy tym jesteśmy bardziej wyniszczeni (wypłukuje wszelkie środki odżywcze z organizmu i dostarcza kofeiny oraz innych substancji dzięki którym czujemy się pobudzeni, czujemy się lepiej przez godzinę lub dwie).
Potem następuje osłabienie, zmęczenie....... zupełnie jak po narkotykach.


Najgorszym co można to picie energetyka jako napoju, zamiast soku, wody czy nawet cocacoli. Niestetyt wiele osób ma z tym problem. Mi udało się to przerwać i piłem jedynie jak weszło coś nowego w celach badawczych ;)

Najlepiej smakują oczywiście schłodzone, należy je jednak stanowczo podzielić.

1. Energy drinki smakowe. Mają swoich fanów ze względu na egzotyczne smaki, często różnych drinków alkoholowych, owoców itp. Ja jednak nigdy za nimi nie przepadałem ponieważ dla mnie ich smak był po prostu dziwny i różnił się od oryginału jak powinno to smakować. Nie będę się rozpisywał kóre są lepsze a które gorsze, większość jest zdecydowanie niedobra. Wyjątki stanowią np Burn Tropical, Czerwony XL, Tiger SexEnergy.

2. Tanie, komercyjne energetyki. Często sygnowane logiem danego marketu, produktu rozlewane przez rozlewnie które robią dla każdego pod różnymi nazwami. Należą one do tzw masówki, mozna je poznać po cenie często poniżej 2 zł. Wady? czuć często czystą chemię, niedobry słodzik, mydliny (!). Takich lepiej unikać.

3. Drogie, firmowe. Tu oczywiście mamy Red Bulla który jest chyba najpopularniejszym napojem tego typu na świecie. Walory smakowe i zapachowe ma jedne z najwyższych pod warunkiem odpowiedniej temperatury. Do tego grona chciały też należeć Burn jednak ma po prostu okropny smak, początkowo Blow który jednak szybko zszedł z ceny. Do drozyzny należą też Monstery które są po prostu okropne :) Nie warto zatem sugerować się wyłącznie ceną.

4. Smaczne. Nie mam pomysłu jak nazwać inaczej tą kategorię =]
Są to te bardzo nieliczne napoje w których nie ma znaczenia cena a właśnie walory smakowe czy zapachowe. To te którymi zapiajłem się w kosmicznych ilościach i zawsze było mało ponieważ smakowały rewelacyjnie i wszystko w nich było idealne :) Oczywiście każdy ma swój gust i smak ale przyjmijmy że skoro zajmowałem się tym od tylu lat to coś na ten temat wiem ;) Są one najważniejszą kategorią spośród wszystkich bo tak naprawdę mogły by istnieć tylko one i nic poza tym.
Ale życie jest brutalne i 3/4 z nich nie jest już produkowana :/ Szukałem wszędzie po sklepach, gdy tam już nie było to kontaktowałem się z firmami które je produkowały, częśc z nich już nie ma i nie da się po prostu tego kupić.


Poniżej zdjęcia mojej skromnej kolekcji:

Obrazek

Obrazek



Napewno każdy się zastanawia które były najlepsze. Zdradzę tę tajemnicę :) część z nich już nie produkują a inne są wyłącznie dostępne za granicą i sprowadzenie palety od rozlewni to koszta około 200 zł za 24 sztuki.

Obrazek

Od lewej:

a) Booster, produkowany dla nieistniejącej już sieci sklepów LeaderPrice. Kosztował 1,99 zł. Miał idealną kompozycję smaku, schłodzony sprawiał, że jego się nie piło tylko degustowało każdy łyk, zdecydowanie numer 1 na liście. Szkoda że już go nie ma.

b) Freeway, ździwieni? tak, otóż w byle Lidlu można było kupić równie przepysznego energetyka którego już nie produkują, zastąpiono go kilkoma smakowymi wytworami które smakują po stokroć gorzej niż ten. Kosztował śmieczne 1,59 a łoił o wiele droższą i markową konkurencję, produkcja niemiecka. Kontaktowałem się nawet z centralą Lidla czy nie zalega im gdzieś w magazynach jakaś ilość, niestety........

c) Chillo, jest do kupienia ale .....w Austrii. Mamy co prawda importera we Wrocławiu jednak ściągają niewielką ilość i znalezienie tego w sklepie to jak trafienie 6 w totka. 2 razy mi się udało i zabrałem prawie wszystko co było w slepie ;P Co jest w nim takiego charakterycznycznego? Posmak i zapach konopii indyjskiej ale w idealnej kompozycji.

d) Phoenix, nie chwaląc się znam osobiście właściciela tego specyfiku :] Ponieważ nie jest komercyjny nigdy nie można było kupić go w Realu czy innych marketach, jedynie małe spożywcze sklepiki miały go nieraz. Odróżnia się lekko karmelowym smakiem i rownież należy do najsmaczniejszych. Niestety nie jest już oferowany w Polsce, cała sprzedaż idzie teraz do Niemiec.

e) Budget, przywiózł mi go kumpel z Holandii razem z paroma innymi. Żeby było śmieszniej był spośród nich najtańszy i nawet nazwa budżet wywołuje uśmiech na twarzy ;) Jak się pewnie każdy domyśla okazał się najlepszy z owych holenderskich trunków.

f) Red Bull, Tak jak wpominałem wyżej, Red Bull trzyma klasę i jest jednym z lepszych, nie najsmaczniejszym dlatego dopiero 6 miejsce na liście ale patrząc na obecne produkty jak ktoś nie lubi się truć to jakościowo jest to jeden z ostatnich na polu bitwy :)

g) Clubber, pochodzi z Belgii, pojawił się niedługo po Red Bullu...... pewnie go nikt nie widział bo nie było sprzedaży u nas w kraju, ja stałem się jego posiadaczem ponieważ przywieźli jednego TIRa tego jednorazowo i rozsprzedali po sklepikach. W smaku nie był przepyszny, ale dało się go pić, kosztował 1,50 zł co przy cenie Red Bulla było okazją i miał w sobie to coś dlatego uznałem, że powinien tutaj się znaleźć.



To tyle :) Przestałem już kolekcjonować, jednak ilekroć gdy dojrzę coś nowego w sklepie muszę to spróbować, bo nigdy nie wiadomo czy ktoś nie wyprodukuje Energy Drinka takiego jak Booster czy Freeway a wtedy to cała paleta ;)
Wyniki przyspieszenia samochodów Racelogickiem z Zachodniopomorskiego:
https://www.facebook.com/RacelogicZachodniopomorskie/

Faqir
Płeć: Nie ustawiono
Status: Offline

Postautor: Faqir » 16-12-2012, 23:51

:szok: kiedyś też zbierałem, ale miałem może 1/3 tego co Ty. Poważna kolekcja :metal:

needlehole
Forumowicz
Posty: 855
Rejestracja: 19-05-2010, 14:43
Lokalizacja: Trzebiatów/Szczecin
Płeć: Nie ustawiono
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: needlehole » 17-12-2012, 00:00

masakryczna kolekcja 8-O , ale nie masz chyba DOMINATORA, co? :D
tak btw. skąd określenie że brutalnie niszczy wątrobę?

Awatar użytkownika
BrzeszczoT
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 2392
Rejestracja: 24-10-2008, 23:03
Lokalizacja: Dingolfing - Płoty
Płeć: Nie ustawiono
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: BrzeszczoT » 17-12-2012, 00:42

Nie widzę tu puszki z energydrinkiem BMW Klub Szczecin.
Możliwe że jej nie masz w swojej kolekcji?
Obrazek

emcek
Forumowicz
Posty: 220
Rejestracja: 01-02-2011, 14:18
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: Nie ustawiono
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: emcek » 17-12-2012, 00:56

needlehole pisze:tak btw. skąd określenie że brutalnie niszczy wątrobę?


To ja Ci brutalnie odpowiem:

Chciałeś kiedyś opuścić pomieszczenie, w którym przebywałeś po puszczeniu własnych "wiatrów"? Nie? To spożywaj regularnie energetyka powiedzmy przez.. tydzień i wtedy sprawdź efekt. A najlepiej zatrudnij sobie Chińczyka ( http://www.livescience.com/25351-job-sm ... farts.html ), a powącha za Ciebie i powie Ci czy już psujesz się od środka czy może jeszcze nie...

Awatar użytkownika
CORN
Forumowicz
Posty: 2485
Rejestracja: 24-01-2010, 10:48
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: Mężczyzna
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: CORN » 17-12-2012, 01:03

BrzeszczoT pisze:Nie widzę tu puszki z energydrinkiem BMW Klub Szczecin.
Możliwe że jej nie masz w swojej kolekcji?
pierwsza fota, prawy dolny róg ;) dominatora tez mialem ;)
Wyniki przyspieszenia samochodów Racelogickiem z Zachodniopomorskiego:
https://www.facebook.com/RacelogicZachodniopomorskie/

DejvBT
Forumowicz
Posty: 705
Rejestracja: 24-06-2012, 09:57
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: Nie ustawiono
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: DejvBT » 17-12-2012, 06:42

CORN, nie jesteś na Topie:D nie widze u Ciebie najnowszych produktów ortofachu z blazerem:P wypuścili specjalną edycję sponsorowaną dla Berserkers Team, jest napój energetyczny (taki jak masz, ale w pół plastikowej puszce) i wody energetyczne;).
Ładna kolecja:D:D:D w sumie ilością puszek jaką posiadasz można by obdarować 2 studentów podczas sesji :mrgreen:

needlehole
Forumowicz
Posty: 855
Rejestracja: 19-05-2010, 14:43
Lokalizacja: Trzebiatów/Szczecin
Płeć: Nie ustawiono
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: needlehole » 17-12-2012, 07:05

emcek nie przekonała mnie Twoja odpowiedź. jedz przez tydzień tuńczyka, też nie wytrzymasz przy zapachu, to nie jest żadna metoda pomiarowa. troche poszperałem na ten temat, i jedno jest pewne - szkodzą na serce ale nigdzie o wątrobie nie jest nic napisane, dlatego pytam.

Jay
Forumowicz
Posty: 2218
Rejestracja: 06-03-2010, 02:48
Lokalizacja: Stathelle
Płeć: Nie ustawiono
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: Jay » 17-12-2012, 07:45

frytburger z makkwaka po imprezie też psuję z rana od środka organizm, ooooj psuję ! :mrgreen:

martinez1980
Forumowicz
Posty: 40
Rejestracja: 29-11-2012, 22:28
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: Nie ustawiono
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: martinez1980 » 17-12-2012, 08:00

To ze jestes odjechany to każdy wie :D i ja do tego nie potrzebuję dopalaczy :D

Powiem tak bez 2 energy drinków :D nie wchodzimy na turbine i masz rację na początku latam po turbinie jakbym tonę uranu wciągnął przez nos, brakuje mi rąk, jedna ręką odkręcam filtr a drugą przykręcam kolejny a nogi już biegną w inne miejsce, po 40 minutach nastepuje zgon, czyli mam wszystko w d.... i najchetniej zlazłbym na ziemie :D uzależniłem kolegę od tego hahahah :D i sam mi co rano dostarcza Red bule :D

Zapomniałeś dodać że masz kolekcję z Holandii którą sam Ci dostarczyłem :D hahah ale widzę że nie masz jeszcze kilku puszek które mogespotkać w niemczech, choćby BOOSTERA którego masz ale tu jest inna pucha no i to nasz ulubiony bo jest o kilkadziesiąt mll wiekszy od Reda a tańszy :D 0,45 e gdzie Red 1,45e. i smakuje o wiele lepiej :D DLA MNIE BTEN BOOSTER JEST OBECNIE NAJLEPSZY, moze dlatego ze najsłodszy al ja słodkie uwielbiam. Dostepny w sieci sklepów EDEKA :D GERMANY :D

żeby nie być gołosłownym :D to nasz tygodniowy zapas :D
Obrazek
Nie dyskutuj z idiota ! !!
Najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu, a potem pokona doswiadczeniem...

Awatar użytkownika
delta-juba
Forumowicz
Posty: 2810
Rejestracja: 22-09-2008, 17:19
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: Nie ustawiono
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: delta-juba » 17-12-2012, 11:34

Ja tam w Pracy tylko kawa jako dopalacz , a Po dla odprężenia :p i dla zdrowotności
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Bądź czujny Delta jest wszędzie :D

Awatar użytkownika
Junior
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 3422
Rejestracja: 14-11-2010, 20:33
Lokalizacja: Chojna
Płeć: Mężczyzna
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: Junior » 17-12-2012, 11:50

to chyba do herbaty na rozgrzewkę co delta-juba, ?? :mrgreen:
Biżuteria złota i srebrna
skup sprzedaż przerób naprawa.
obrączki ślubne w rozsądnych cenach(każdy wzór)
Zapraszam

Awatar użytkownika
delta-juba
Forumowicz
Posty: 2810
Rejestracja: 22-09-2008, 17:19
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: Nie ustawiono
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: delta-juba » 17-12-2012, 12:21

Junior pisze:to chyba do herbaty na rozgrzewkę co delta-juba, ?? :mrgreen:
No czymś się trzeba dogrzewać :-)
Bądź czujny Delta jest wszędzie :D

Faqir
Płeć: Nie ustawiono
Status: Offline

Postautor: Faqir » 17-12-2012, 14:48

tak parzę to po wypiciu dwóch górnych rzędów mogło by być już słabiutko hahaha :mrgreen:

Awatar użytkownika
CORN
Forumowicz
Posty: 2485
Rejestracja: 24-01-2010, 10:48
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: Mężczyzna
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: CORN » 17-12-2012, 18:43

to prawda, Martinez to mi nawet przyjechał specjalnie do mnie do pracy i mi przywiózł Energetyki z Holandii :piwo:
Wyniki przyspieszenia samochodów Racelogickiem z Zachodniopomorskiego:
https://www.facebook.com/RacelogicZachodniopomorskie/


Wróć do „Felietony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika